Trh je v dnešní době zásoben stovkami modelů autožárovek do předních světlometů, jejichž kvalitativní ukazatele jsou ve velmi širokém rozpětí. Můžete poměrně snadno zakoupit výrobek špičkové kvality, ale na jednom prodejním místě, např. v e-shopu nebo dokonce na čerpací stanici, si v košíku můžete odnést i naprosto nevhodný výrobek.

silnice

Mentalita řidičů je různá, někteří ve snaze ušetřit za každou cenu nedbají na bezpečnost svou a jiných účastníků provozu a zbytečně riskují. Ačkoli jsou dnes dostupné a cenově přijatelné typy H7 žárovek, které poskytují delší světelný kužel, větší svítivost a tím pádem i přehled na vozovce, stále převažují ve světlometech běžné halogenky, které byly optimalizovány pro vozidla o nižších provozních rychlostech, tedy pro automobily vyráběné před třiceti lety.

Proč se vyplatí zlepšit osvětlení silnice před vozidlem

Chodci – reakční doba se výrazně zkracuje při špatném osvětlení pravé krajnice. Každý rok zahyne v těchto místech zbytečně několik chodců, kteří jsou strženi pod kola vozu, a v tuto chvíli zpravidla nemají šanci na přežití.
Cyklisté – reflexními prvky nebo dokonce vestami je na silnicích vybaven jen zlomek zodpovědných cyklistů. Naopak hazardéři jedou často u pravé krajnice bez zadní blikačky a stává se, že se pohybují i přes zákaz vjezdu na dálnici. Jestliže takového cyklistu srazíte, uvědomte si, že si ponesete i právní důsledky v podobě trestního stíhání.

noční světla

Děti – na mnoha místech, kde je zvýšený pohyb dětí, jsou instalovány brzdicí segmenty a výstražné značky, ale za špatné viditelnosti se může situace značně zdramatizovat. Děti jsou navíc nevyzpytatelné, řada z nich je hyperaktivních a nepředvídá hrozící nebezpečí.
Zvířata na silnici – stejně tak zvířata, pokud je zahlédnete na poslední chvíli, je jen minimální šance srážce zabránit. Následkem je pak zbytečně zmařený život a poškození vozidla.
Nečekaná překážka – delší světelný kužel znamená mnohem kratší dobu k reakci na nečekanou překážku, tou může být kus pneumatiky, část ztraceného nákladu, padlý strom nebo větev, nebezpečné je dokonce i spadané ovoce, které může být příčinou smyku.