Stačí se rozhlédnout kolem sebe a hravě zjistíme, že nebýt peněz, nepořídili bychom si ani pouhý zlomek toho, co k životu potřebujeme. Prostě je nám k životu nezbytná náramná spousta věcí, jež se kolem nás volně nevyskytují, jež si nedokážeme vytvořit vlastními silami a jež si tedy musíme nezbytně kupovat od těch, kteří nám je mohou nabídnout.

Ovšem s tím kupováním si věcí nebo placením za služby je to snadné jenom do chvíle, než nám dojdou peníze. Pak už to žádná legrace není, pak už jdou žerty nejednou i vysloveně stranou.

Určitě si dokážete představit, jak se asi žije tomu, kdo nemá peníze na úhradu dost možná ani naprostého minima k životu nezbytně patřících záležitostí. Někdo takový, jak se určitě shodneme, určitě nevede záviděníhodný život, někdo takový zasluhuje spíše politování.

mince v temnu

Ovšem pouhé politování pochopitelně nestačí, to někomu takovému nepomůže. Ten, kdo potřebuje to, čeho se mu nedostává, by daleko spíše potřeboval nějakou tu finanční výpomoc, tedy půjčku.

A ono si zdánlivě půjčit lze. Nabídek, které k nám doléhají, bývá obvykle docela dost, a člověk tak lehce dospěje k přesvědčení, že nemůže být zase až takovým problémem si půjčit. Jenže on to ve skutečnosti problém je. Protože půjčka je jenom půjčka, a proto poskytovatelé požadují záruky, že se jim jejich poskytnuté peníze zase v pořádku vrátí.

mince ve tmě

Takže se nejedna z půjček neobejde bez prokazování vysokých příjmů, čistých registrů dlužníků, absence dalších dluhů či exekucí a podobně. A při tom ten, kdo je ve finanční tísni, obvykle narazí. A odchází s nepořízenou.

A někdo takový může děkovat osudu (a nebankovní společnosti), že se u nás nabízí i americká hypotéka. Protože ta se dá poskytnout i dost komplikovaným žadatelům. Pokud tu zájemce prokáže, že je schopen hradit aspoň ty nejnižší splátky, pokud se tu dá do zástavy žadatelova nemovitost, není problém mu vyhovět. A tak nikdo nemusí zůstat bez prostředků.