V mnoha státech je nájemní bydlení populárnější, ale je potřeba to vnímat tak, že jsou zde zcela jiné podmínky, které nájem řeší. U nás je legislativa nájemního bydlení poměrně problematická, protože úprava ne úplně dobře řeší případné neplacení nájemného a následné vystěhování špatného nájemníka, stejně jako neposkytuje příliš velkou ochranu nájemníkům, kterých se chce majitel nemovitosti zbavit za každou cenu. Z těchto důvodů chce mít většina lidí svoje vlastní bydlení, kde ho nikdo nebude omezovat a kde nebude hrozit, že mu někdo bude zvyšovat nájemné nad rámec zákona, nebo ho bude chtít vystěhovat.
Vlastní bydlení si dnes může dovolit koupit málokdo. Problémem jsou především velmi vysoké ceny nemovitostí. Zdražuje stavební materiál, pozemky i stavby, tudíž kdo nemá nadstandardní výdělky, musí se spolehnout na hypotéku. To je jediná cesta, jak si s běžnými příjmy dům koupit. Když se podíváte na ceny nemovitostí, zjistíte, že je velmi náročné hradit s běžnými příjmy i hypotéku, ale je je lepší platit svoje než platit celý život nájem.
Vzhledem k nutnosti si vzít hypotéku lidé řeší, kde si o ni požádat. Většina lidí si ji bere u banky, ale pozor. Neznamená to, že vám nejlepší podmínky hypotéky poskytne vaše banka, která spravuje vaše peníze. Většinou se nabídky u bank velmi liší, a proto je potřeba si nabídky pečlivě prostudovat. Problém se získáním hypotéky mají hlavně lidé, kteří nesplňují podmínky pro její získání. Jednou z podmínek je nemít záznam v registru dlužníků. Tento problém se týká především lidí po insolvenci nebo po skončení exekuce, protože jméno dlužníka figuruje v registrech dlužníků i roky po splacení dluhů. Bydlet ale potřebuje každý, a tak může být řešením hypotéka bez registru. Tento typ hypoték nabízí především nebankovní společnosti, ale většinou budou chtít vyšší úroky.