Stomatologie patří mezi zdravotní zařízení, které bychom měli z preventivních důvodů navštěvovat minimálně dvakrát ročně. Jak vybrat správně? Stomatologií neboli zubaře navštěvujeme už od dětství a někdy se stane, že si na druh této zdravotní péče vybudujeme velkou obavu. Ale bohužel když bolí zuby není jiného zbytí a je potřeba stomatologií navštívit. Jak tedy bylo laicky řečeno stomatologie je lékařství zabývající se výzkumem, fungováním, umístěním, léčbou zubů a přípojných tkání, které zuby vyživují. Zařadit zde můžeme, ale i dásně a horní a dolní čelist. Někdy je zubař nesprávně označen jako dentista. A jaký je mezi nimi rozdíl?

zubař

Dentista na rozdíl od zubního lékaře. Dentista pečuje o ústní dutinu a chrup pacienta. Přípojným oborem je stomatochirurgie. Pokud Vás lékař na takové oddělení pošle jedná se o řešení například cyst v dutině ústní, nebo třeba pokud Vám nevyroste zub. Stomatolog se neobejde bez RTL vyšetření, protože díky tomu může v ústech objevit i mnoho příčin nemoci a bolesti, které jsou očím stomatologa skryty.

Kdo se může stát stomatologem

Pokud byste se rádi stali stomatologem je potřeba k tomu vystudovat vysokoškolské studium magisterského, tedy 5 leté studium zubního lékařství, které musí být úspěšně zakončeno rigorózní zkouškou. Jedná se o zkoušku státní. Plusem této práce je, že je málo stomatologů a tedy o práci nikdy nebudete mít nouzi. Mínusy této práce je nejprve velmi důsledná příprava v podobě studia, ne vždy tato práce přináší jen kontrolu zubů a setkáte se jak s krví, tak třeba s hnisem a někdy tato práce moc nevoní.

stomatologie

Jak si najít kvalitního stomatologa

Najít si kvalitního stomatologa není vůbec jednoduchá věc. Je veřejně známo, že jich je velice málo a když už nějaký je tak má plno. Stomatology z celé české republiky, kteří ještě přijímají najdete jak na stránkách české stomatologické komory, tak Vám tento seznam dokáže nabídnout i Vaše zdravotní pojišťovna. Hledat můžete podle města například stomatologie Praha 10 a vyjedou Vám volní zubaři ve Vršovicích.