Léto skončilo, sluneční paprsky slábnou a objevují se jen vzácně. V podzimních dnech jsou velmi zajímavým doplňkem a ozdobou v truhlících a květináčích, například ještě s trsy trávy a vřesu, malé i větší žlutavé, zelené a oranžové dýně, které svítí podobně jako pestře zabarvené listí na stromech a keřích v přírodě. Jako by se nám snažily přinést více světla a radosti do mlhavých, chladných a typicky šedivých krátících se dnů podzimu.

podzimni_vyzdoba

Jakmile klesne teplota na teploměru k bodu mrazu, měli bychom přenést nebo přesadit květiny z balkonů a teras do bytu nebo na chladnější místo v domě – nejlépe na chodbu nebo do sklepa, jsou-li tam okna. Zde zaléváme jen občas, když je substrát vyschlý. Další možná a pěkná výzdoba – do květináčů a truhlíků s hlínou napícháme chvojí (větve jehličnanů, které můžeme nasbírat popadané při procházce v lese), přidáme několik borových nebo smrkových šišek. Sem tam proložíme jablíčkem pro zpestření, ale i jako pochoutku pro ptáčky. Ve specializovaných obchodech s rostlinami (lze je vyhledat přes internet) si můžeme zakoupit i vřes v květináčích a zasadit jej pak mezi chvojí.

vetve_borovice

Jeho růžovofialové zabarvení větve prozáří a zkrášlí. Podobně jako červená jablka. Prodává se také vřes bílý, který prý přináší štěstí. Květy vřesu i když uschnou, neopadávají a vypadají velmi pěkně. Balkony a terasy takovouto výzdobou úplně ožijí. Vše stačí tak jednou týdně zalévat. Pokud nemáte kočičího predátora, který by na terasu nebo balkon mohl nějakým způsobem proklouznout, je hezkou a užitečnou ozdobou i koupené nebo vlastnoručně vyrobené krmítko pro ptáky.

Na internetu ve Wikipedii se můžeme dočíst, že vřes obecný (Calluna vulgaris) je nízký keř (20 – 50 cm vysoký, výjimečně jeden metr). Má i léčivé účinky. Je dobrý proti revmatismu, horečce, bolesti kloubů, otokům nohou, na dnu, močové cesty, pomáhá také při zánětu ledvin. Čaj z vřesu se doporučuje pít tak tři měsíce, pak tři měsíce si dát pauzu.