Když nám lékař oznámí takovou diagnózu, tak s mnohými ani nic neudělá, jako když by měl například rakovinu. Přesto tuto nemoc bychom neměli podceňovat a brát ji na lehkou váhu. Také dalším mýtem je to, že je to onemocnění pouze starších osob a to je už úplně zavádějící. Je jedno, zdali je nám 20 nebo máme důchodový věk, tato nemoc si skutečně nevybírá svoje oblíbené věkové hranice. Horší je její záludnost, jak se vkrádá do našeho života. Nebolí, příčina vysokého tlaku se nedá zjistit a tudíž ani mnozí netuší, že jsou v ohrožení.
ruční kontrola
Co nám hrozí?
·         Poškození cév. Bohužel ztrácí svoji pružnost a také jsou náchylnější díky tomu k ucpávání a tím to vede ke konečné fázi, až k prasknutí.
·         Infarkt, mrtvice nebo různé srdeční potíže. To všechno nevzniká jen tak náhodou, ale je to následek právě poškozených cév.
·         Demence, ale i poruchy paměti. Postupně dochází i k poškození mozkových buněk a díky tomu se objeví i tyto problémy.
·         Onemocnění ledvin. Tady začíná dost krutá realita, když přestávají fungovat ledviny.
·         Amputace končetin. Většinou je to následkem ucpání tepny, která ztratila svoji elastičnost.
·         Zhoršení zraku. Oční tlak je důležité také kontrolovat. Poškozené mohou být i cévy v sítnici.
měření tlaku

Prevence je důležitá

Zatím se dost dobře nedá zjistit, co stojí za takovým zdravotním problémem, ale pravdou je, že se dá jeho vývoj podstatně omezit. A to můžeme hodně ovlivnit správnou životosprávou. Jídelníček si sestavit s dostatkem zeleniny, luštěnin, libového masa a ryb. Musíme přidat aktivní pohyb a také si udržovat váhu, hlavně ve vyšším věku, kdy se to moc nedaří.
lékařské potřeby
Co je ale podstatné, že čím dříve takto začneme uvažovat, tak tím si déle užijeme život bez léků proti vysokému tlaku. Pokud jsme již spadli do fáze, že je musíme pravidelně užívat, tak nic není ztraceno, můžeme jejich užívání podstatně snížit, ale samozřejmě po pravidelných kontrolách a konzultaci s ošetřujícím lékařem.