Zaveďte před spaním pravidelný režim
Zaručený klíč k úspěchu je dítěti vytvořit pravidelný režim, zkrátka a jednoduše dělat každý den před spaním to samé. Po koupání můžete své ratolesti pustit večerníček a dát mu na noc třeba malý hrníček teplého kakaa. Dítě je dobré postupně zklidňovat, divoké hry na honěnou nechte spíše na odpoledne. Jedna z nejlepších možností, jak dítě uložit ke spánku je přečíst mu v posteli pohádku. Bude Vás nadšeně pozorovat a naučí se naslouchat Vašim slovům. Možná usne dříve, než stihnete knížku dočíst. Uvidíte, že se čtení stane pro Vaše dítko oblíbenou činností, kterou bude možná i samo vyžadovat.
čtení dětí
Buďte neústupní a trvejte na vaší dohodě
Možná Vám to přijde trochu přehnané lpět si na hodině, kdy dítě má jít do postele, ale ve skutečnosti to má velký význam. Dopředu si s Vaším dítkem dohodněte pravidla, které se snažte dodržovat. Pokud Tomáš začne brečet, že se mu nechce spát, prostě s klidem řekněte, že jste se přece společně dohodly na hodině, která bude vyhovovat oběma. Jestli dítko vylézá z postele, buďte neústupní. Nekřičte ani nebuďte naštvaní, jen s klidem odveďte dítě zpět do postýlky. Možná to bude zkoušet i desetkrát za noc, ale pokud vytrváte, přinese Vám to zaslouženou odměnu. Vaše dítko pochopí Vaše jasná pravidla a nebude mít s jejich plněním problémy.
vánoční děti
I výjimky jsou povoleny
Jednou za čas můžete vystoupit ze svého zajetého režimu a ukázat dítěti, jak mu věříte. Má dítko narozeniny a chce si ještě chvíli pohrát s kamarády nebo jsou Vánoce a hra s novými autíčky je daleko zábavnější než nějaký spánek? Ano i Vy můžete čas od času udělat gesto a nechat dítko vzhůru trochu déle. Děti si Vás budou vážit, protože uvidí, že když je výjimečný den, dokážete povolit. Dejte však pozor, abyste nesklouzli k častému povolování – vše by se tak minulo účinkem a Váš spánkový režim by se rozhodil.