Pokud jste si všimli v posledních měsících velkého vzruchu v právnických kruzích, bylo to právě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil rozhodnutí soudu první instance, jež mělo pokutovat jistého pána, který si na svůj dům umístil kamerový systém, se kterým se chtěl chránit oproti chuligánům, co mu tam chodili házet kameny a podobně. Celkem jednoznačné rozhodnutí prvního soudu nejdříve podpořili i někteří soudci z Nejvyššího správního soudu, následně však přehodnotili. Kromě toho, že náš NSS je na velmi vysoké úrovni a vydává kvalitní rozhodnutí už několik let, tak se také i zde zasadil o jistou změnu v celé právní úpravě. Celé to je totiž složitější.
dvě kamery

Nemůžete snímat obličeje

Ještě před rozhodnutím se muselo s instalací kamerového systému počkat do doby, kdy toto umístění povolil příslušný úřad. Kamerový systém také nemohl být umístěn tak, aby byly zabírány místa, kde se vyskytují osoby, které nemají s danou nemovitostí co dělat (jdou třeba na druhé straně chodníku). Musí tam být také velmi výrazná tabule, která kolemjdoucí upozorňuje na to, že jsou právě snímání kamerou. Vlastník systému se také nemůže jen tak sebrat a zveřejnit nahrávky z kamerového systému. Spolu s tím nesmí záznam uchovávat na delší dobu. Pokud kamerový systém zabíral i cizí domy a narušoval soukromí jiných lidí, kteří šli například ve svých pokojích na kameře vidět, muselo být sjednáno nápravy.
upozornění na kameru

Jak je to nyní?

Tohle všechno tak nějak existuje nadále, avšak nestane se, že by se snad někdo bránil tomu, že si soukromník na svůj dům umístí kamery. Pokud to sleduje legitimní cíl, je to příhodné a adekvátní, nedělá to nějakou zvláštní neplechu, tak je to umožněno. Toto přelomové rozhodnutí tedy znamená pro spoustu lidí naději, že se možná dostane potrestání těch, kteří jim neustále něco rozbíjí nebo jinak ruší jejich vlastnické právo. pojednává daleko více o elektroinstalaci těchto zařízení a bude tak cenným zdrojem informací.