Tenis je velice tvrdá hra, podobně jako hokej. Zdá se vám přirovnání tenisu k hokeji nepřesné a přehnané? Pak se zamyslete nad tím, že úder tenisovým míčkem pěkně bolí a tenisté nemají žádnou přilbu, ani chrániče. To ale není vše, v průběhu hry dochází i k různým zraněním kotníků a kolen a mimo jiné i k problémům s paží, která drží tenisovou raketu.

Pojem „tenisový loket“ jste již možná zaslechli, a s ním úzce souvisí právě držení rakety a práce lokte a pevného zápěstí. Jde o to, že údery do míčku jsou velmi razantní, což se někde musí projevit.

tenisová raketa s vibrastopem

V okamžiku zásahu míčku výpletem rakety se jeho struny rozechvívají a rychlými kmity rozvibrují kovový rám rakety. Vibrace se ihned přenáší na nejbližší předmět, kterým je ruka hráče, a jsou-li vibrace časté a silné, lze to přirovnat k rázovému dynamickému namáhání, co např. ve stavebnictví dokáže způsobit i rozpad celé konstrukce a zřícení stavby. Zde se pochopitelně jedná o menší měřítko rázových sil, ale to neznamená, že ruka hráče vydrží vše. Tímto způsobem zbytečně dochází ke zranění, k výpadkům v tréninku a pochopitelně i ke zhoršení kvality herního projevu.

tenisová hra s vibrastopem

Vibrastop je docela nenápadná vychytávka

Drobná pomůcka, které se přezdívá vibrastop, se umístí do spodní části rakety pod výplet nejdelších strun, a zde se postará o to, aby se výrazně snížily vibrace vyšších kmitočtů samotných strun při úderu a současně nízkých kmitočtů rámu rakety. Vibrastop https://www.sportoaza.cz/vibrastopy/ společně se správným úchopem rakety a vhodnou tvrdostí výpletu či rámu může výrazně snížit negativní vlivy v průběhu hry, ke kterým při pohybu s raketou dochází.

Vibrastop používají zejména ženy, u mužů se s tímto herním prvkem setkáváme méně často, ovšem musíte mít na paměti, že na kvalitu hry má kromě toho značný vliv i samotný výplet, zda je vyroben z polyesterových vláken, anebo z přírodních materiálů (ovčích střívek).