Víte, co je to versatilka? Starší generace bezpečně ví, o co jde, ti mladší ji znají spíše z vyprávění, anebo ji mají doma jako nostalgický muzejní kousek z doby socialismu. Ačkoliv se na trh dodávají stovky typů psacích potřeb s grafitovou tuhou, a mezi nimi převládají mikrotužky, versatilky jsou i dnes žádaným artiklem. Možná právě nostalgie je tím popudem, proč lidé utrácí za výrobek, který je již mnohými z nás považován za přežitek.
koh-i-noor firma
Dnes můžete pohodlně zakoupit např. celou sadu originálních versatilek značky Koh-i-noor za necelých 500 korun. Jsou kovové, v šesti různých barvách. Dnes spíše raritní sběratelské předměty, dříve symbol studentských let poloviny 80. let, kdy jejich sláva vrcholila. Kdo měl versatilku, dobře věděl, že ji může využít nejen na psaní a rýsování, nýbrž jako pověstnou flusačku. Nápad vytvořit kuličky z gumy nebo z modelíny a použít trubičku jako hlaveň zbraně, kudy proudí projektil značnou razancí směrem k cíli, vznikl právě v českých školách, dokonce se tento nápad objevil v seriálu Markéty Zinnerové „My všichni školou povinní“.
vodovky a štětce

Odkud vynález pochází

Pochází z Československé republiky a prvovýroba byla zahájena již v roce 1937. Současně s českými prototypy se na trhu v Německu objevily podobné modely od firmy Stadler. Sériová výroba této originální grafitové tužky probíhala teprve po druhé světové válce ve znárodněných továrnách a od 50. let se staly versatilky nejrozšířenější mechanickou tužkou v Československu.
ořazaná tužka
Původní výrobky byly dřevěné, neboť byly slitiny hliníku v období války úzkoprofilovým materiálem. Teprve po válce, kdy se přestalo s mohutnou zbrojní výrobou a hliník už se kromě trupů letadel a zbrojního průmyslu využíval i v civilním sektoru, nabyly flusačkové tužky současné podoby. Významným dodavatelem hliníkové rudy – bauxitu bylo Maďarsko a v rámci RVHP měla republika této suroviny dostatek.
Dnes se vyrobí v českobudějovické továrně Koh-i-noor Hardtmuth statisíce kusů za rok a je o ně velký zájem i ve světě, výrobce je vyváží do více než 85 zemí. Zajímavostí je, že firma nikdy nedopustila, aby se tyto kvalitní celokovové tužky s pružinovým mechanismem vyráběly v Číně.