Pokud je naše bydlení malé, dá se i v něm vše zařídit tak, abychom tam mohli „volně dýchat“. Máme k tomu pár pomocníků. Když si s tím trochu pohrajeme, jistě se to podaří.
 apartmán s balkonem
Vhodně volíme barvy
Barvy naše emoce ovlivňují mnohem více, než si často uvědomujeme. A v malém bytě na to musíme myslet dvojnásob a vybírat dobře. Barevnosti se ani zde nemusíme vzdávat. Není zde moc vhodné pouštět se do barevných kontrastů (například nevypadá dobře tmavý nábytek s fialovou stěnou). Co lze doporučit, to je použití jedné barvy různých sytostí. Třeba bílého nábytku (bělený dub, borovice či bříza) a bílé stěny. Kdo „nemusí“ bílou, může samozřejmě vybírat z odstínů jiné barvy.
 kuchyňka s oknem
Nábytek na zakázku
Pokud je to možné, je nábytek vyrobený „na míru“ pro malé prostory tou nejlepší volbou. Klidně vybudujeme vestavěné skříně ke stropu. Získáme hodně místa k uložení věcí. Pozor ovšem na barvy použitého materiálu, nesmí příliš tříštit prostor. Nábytkem vyrobeným na zakázku se nejlépe vyhneme vzniku nevyužitých, tzv. hluchých míst. Při použití sériově vyráběného nábytku se to snadno stává a v malém bytě je cenný každý využitý centimetr. Při nákupu nábytku se vyhýbáme masivu a mohutným čalouněným kusům. Vybíráme styl, který poskytuje rovné, čisté linie Vhodné jsou tenčí konstrukce z kovu (stoly, stolky), nábytek na nožkách, nábytek určený k zavěšení na stěnu (tzv. levitující).
 
Víceúčelové vybavení
Tam, kde se nedostává místa, je na místě víceúčelovost. A neplatí to jen pro nábytek (policový systém, rozkládací sedačka, stolek s úložným prostorem). Platí to i u jiného vybavení. Třeba v kuchyni nebo koupelně. Volíme víceúčelové spotřebiče (multifunkční trouby, varné desky, pračky s integrovanou sušičkou apod.).
 
Dostatek světla
Světla je potřeba do malého bytu dostat co nejvíce. S jeho pomocí můžeme prostor trochu „přifouknout“. Proti oknu se dá vhodně umístit zrcadlo. Také lze zapojit do zrcadlové hry stropní světlo nebo lampu. Umožnit, aby se jejich světlo odráželo v zrcadle. V malém bytě jsou vhodné též vícebodové světelné zdroje. Nebojíme se zde ani průhledných stěn a skleněných příček (k dispozici jsou i ve zvukotěsném provedení).