Není třeba říkat, že si děti velmi rády hrají. V oblibě pak mají i nejrůznější atrakce. Stačí se jen podívat na některé z dětských hřišť a vidíme, jak se točí na kolotočích, lozí po prolézačkách či se houpají na houpačce.

Je však také známo, že čím větší je riziko například zranění, tím více děti ona atrakce láká. A tak není divu, že mezi ty nejoblíbenější patří i závěsná houpačka pro děti https://www.chytraliska.cz/kategorie/detske-hracky-na-ven-a-zahradu/detske-zavesne-houpacky/. Dříve jsme ji mohli v nějakém provedení najít prakticky na každém dětském hřišti.

zhoupacka1

Obvykle se jednalo o železnou konstrukci ve tvaru dvou písmen A, mezi nimiž byla v nejvyšším bodě vedena železná trubka. Na ní pak byly upevněny jednoduché houpačky. Často se jednalo o dřevěné či plastové sedátko, připevněné kovovým řetězem ke konstrukci.

Je jasné, jaké lákadlo tato atrakce představovala. Její konstrukce totiž umožňovala dětem dostat se do skutečně vysokých výšek, a to bez pomoci kohokoliv jiného. Navíc tam byly obvykle dvě vedle sebe, takže mohly mezi sebou soupeřit, kdo se vyhoupne výš.

zhoupacka4

Avšak je jasné, že bezpečnost takového zařízení pro děti nebyla největší. Snadno mohlo dojít k úrazu, kdy dítě spadlo či se pustilo a doslova vyletělo. Jistě, málokdy to končilo hůř než odřeným kolenem, ale přesto provozovatelé dětských hřišť nechtěli být za tato zranění poháněni k odpovědnosti a především platit za léčbu.

Jistě, lze je udělat bezpečnější, například přidáním zadních a bočních opěrek a předního upevnění, avšak to je jednak náročné na výrobu a údržbu a především mezi dětmi z pochopitelných důvodů ani zdaleka ne tak oblíbené.

Nelze se tedy divit, že tento druh atrakcí pomalu z hřišť mizí. Naštěstí na to zareagovali rodiče, kteří si visací houpačky kupují pro soukromé účely, například na zahradu. Je tedy sice škoda, že již nejsou veřejně dostupné, avšak ty domácí je alespoň částečně nahradí, takže děti o svou zábavu nepřijdou. A to je to hlavní.