Za prvé, dostat se z dluhů vyžaduje spoustu disciplíny na dlouhou dobu. Budete pravděpodobně muset změnit váš životní styl. Měli byste se vyrovnat s myšlenkou vzdát se některých z těch drahých zlozvyků. Pokud je myšlenka na život bez dluhů pro vás důležitější než příští klubová noc nebo nejnovější drahé oblečení, pak jste na správné cestě se dostat z dluhů!
vystresovaná osoba

 Kolik peněz dlužím?

Společným problémem u zadlužených lidí je chybějící přehled. Takže je to o tom, že si velice dobře uvědomíte, kolik peněz dlužíte a komu. Zadejte všechny své dluhy, zůstatky, úrokové sazby a minimální platby. Pokud jste výsledkem šokováni, měli byste si vzpomenout, že to bude nejvyšší číslo. Příští měsíc bude už nižší a další měsíc opět nižší atd. Nyní, když víte, kolik musíte zaplatit měsíčně, můžete si svůj dluh lépe začlenit do svého rozpočtu.

Jak mohu snížit náklady na mé dluhy?

Mnoho úvěrů je spojeno s velmi vysokými úroky. V ideálním případě můžete požádat o snížení úrokové sazby. Kromě nižších nákladů máte také nižší psychickou zátěž. To je hodně užitečné. Dokonce i u hypotéky na nemovitosti má smysl komunikovat s bankou. Obecně je velmi důležité hledat dialog s vlastními věřiteli. Zvláště pokud nejste schopni platit splátky včas. Většina věřitelů je ochotna mluvit a má zájem na tom, aby vaše situace byla lepší.
rozrušená žena

Odkud pocházejí peníze, které mohu využít na dluhy?

Chcete-li splatit dluhy, musíte najít způsob, jak trochu zlepšit svůj stávající příjem a výdaje. Stručně řečeno: mít dobrý rozpočet, který vám pomůže upřednostnit vaše výdaje. Jděte do hledání menších věcí, které rychle přispívají k vyšším nákladům (ahoj kávo ze Starbucks …) a předplatné, které ve skutečnosti nepoužíváte.

Jak mohu začít platit?

Pokud jste nebyli schopni splatit všechny dluhy, měli byste utrácet pouze minimální měsíční částku na nejnižší úrokové platby. V ideálním případě budete mít dost peněz, abyste zaplatili více než minimum pro dluhy s nejvyšším úrokem. Splácejte své dluhy tak, dokud nebude zaplacena půjčka s nejvyšším úrokem.
Můžete také vyzkoušet metodu sněhové koule, kde začínáte nejmenší půjčku, zaplatíte ji co nejdříve abyste mohli začít s další půjčkou. Bez ohledu na způsob, jakým si vyberete, doporučujeme vám nastavit platby jako trvalý příkaz. Takže se nemusíte bát zapomínat na platbu.

Jak mohu předejít dalším dluhům?

Vaše dluhy můžete zaplatit pouze tehdy, pokud se každý měsíc nezvýší. To znamená, že byste mít pevnou vůli odolat pokušením. V závislosti na vašem způsobu života a měsíčních příjmech to může být obtížné, zvláště pokud aktivně nesledujete vaše výdaje. Snadno přístupný a vizuální rozpočet je neuvěřitelně užitečný, pokud potřebujete rychlou odpověď na otázku „Mohu si to opravdu dovolit?
A nezapomeňte se pochválit vždy, když dosáhnete nového milníku. Strávili jste spoustu energie a disciplíny, abyste se dostali k tomuto bodu.
Přejeme Vám hodně štěstí na cestě ke svobodě dluhů!